Početna strana > Hronika > Gardijan: Uprkos uspesima Srbija nema razloga za radovanje
Hronika

Gardijan: Uprkos uspesima Srbija nema razloga za radovanje

PDF Štampa El. pošta
utorak, 22. decembar 2009.

Svetski mediji u današnjim izveštajima o podnošenju zahteva za članstvo u Evropskoj uniji ukazuju da glavna prepreka za dalju evropsku integraciju zemlje ostaje hapšenje haškog optuženika Ratka Mladića.

Uprkos tome što je Srbija u poslednje vreme ostvarila mnoge uspehe po pitanju evropskih integracija zaključno sa današnjom predajom zahteva za kandidaturu za članstvo u EU, Beograd nema mnogo razloga da se raduje, ocenjuje se u komentaru objavljenom danas na sajtu Gardijana. U komentaru se ocenjuje da je način na koji su neke evropske vlade tretirale Srbiju dugo bio kritikovan kao "drska hipokrizija" i dodaje da je to bilo vidno i iz holandske blokade Prelaznog sporazuma Beograda i Unije, ali i iz odnosa koji je Zapad imao prema nekadašnjem srpskom lideru Slobodanu Miloševiću.

"Revnost holandskog ministra spoljnih poslova Maksima Ferhagena kada se radi o insistiranju na tome da svi koji su počinili zločine protiv humanosti treba zakonski da odgovaraju bila bi vredna hvale ukoliko bi on zadržao tu konzistentnost i po pitanju drugih konflikata", piše u tekstu.

Kao primer se navodi Ferhagenovo protivljenje ispitivanju eventualnih izraelskih ratnih zločina u Gazi. Dodaje se i da niko od osoblja NATO nije do sada odgovarao pred međunarodnim tribunalom u Hagu, iako su prilikom bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) 1999. koje nisu odobrile UN, kako se podseća, korišćene kasetne bombe i drugo nekonvencionalno naoružanje.

Srbija je ohrabrena nedavnim odlukama EU da odblokira prelazni sporazum sa Beogradom i ukine vize za srpske građane. Članstvo Srbije u EU, međutim, i dalje zavisi od hapšenja haških optuženika koji su u bekstvu, piše agencija Asošijeted pres i podseća da je više članica EU reklo da Beograd mora predati begunce za dalje približavanje tom bloku.

Agencija Rojters ocenjuje da je zahtev Srbije za prijem u članstvo EU pokušaj da konačno okrene leđa ratu, siromaštvu i izolaciji devedesetih godina prošlog veka. Agencija takođe dodaje da je hapšenje haškog optuženika Ratka Mladića najveća prepreka za ostvarenje evropskih ambicija i ocenjuje da su male šanse za dalje napredovanje na tom putu dok je Mladić na slobodi.

Frans pres izveštava da Srbija, devet godina nakon pada Slobodana Miloševića, potvrđuje svoj "strateški cilj" da se jednog dana pridruži Evropskoj uniji. Ali, ulazak te bivše jugoslovenske republike u EU neće uslediti pre perioda, kako se ocenjuje, 2014-2018. zbog brojnih problema koji ostaju da se reše. Nerešeno pitanje proglašenja nezavisnosti Kosova predstavlja veliki znak pitanja i ulazak izgleda malo verovatan pre nego što bude pronađeno rešenje, ocenjuje AFP.

Francuska agencija ukazuje da pred srpskim vlastima ostaje i veliki broj zadataka - borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, stvaranje konkurentnije privrede, jačanje administrativnih kapaciteta za sprovođenje reformi koje traži Evropa, zaštita medija i drugo.

Srbija je predala zahtev za članstvo u EU, ali još mora da savlada najveću prepreku - hapšenje preostale dvojice haških begunaca pre nego što počne pregovore o članstvu, ocenjuje britanski BBC. BBC dodaje da je, nakon ukidanja šengenskih viza, Srbija odlučila da je sada pravi trenutak za podnošenje zahteva za članstvo u EU, ali da neke zemlje, kao što su Holandija i Velika Britanija, smatraju da je to preuranjeno i da je trebalo da sačeka ratifikaciju Sporazuma o stabilizaicji i pridruživanju sa EU.

Španska agencija EFE u izveštaju o predaji zahteva za članstvo Srbije u EU navodi da je predsednik Srbije Boris Tadić izrazio nadu da bi Srbija mogla postati punopravna članica EU 2014, iako je priznao da "to neće biti lako".

Agencija Blumberg piše da Srbija nastoji da povrati ugled nakon ratova, ali i ističe da hapšenje Ratka Mladića ostaje uslov za okončanje pregovora o članstvu u EU.

Profesor sa Oksforda Mark Almond ukazuje da postoji izvestan zamor u proširenju EU i da će verovatno biti pooštreni uslovi za ispunjavanje kriterijuma za članstvo. Međutim, šef francuske diplomatije Bernar Kušner rekao je danas u Parizu da je "Zapadni Balkan deo Evrope" i da je "to uvek bio stav Francuske". Ali, i on je ukazao da "hapšenje Mladića ostaje naša opsesija".

Analitičar agencije Standard i Pur Marko Mrsnik smatra da bi dalje napredovanje ka integraciji EU moglo da poveća mogućnost za potencijalni privredni rast, prenosi Blumberg.

(Beta)